FLAX SEED
امروزه گیاه کتان در منطقه وسیعی از اروپا و آسیا می‌روید‌. ازاین گیاه استفاده‌های زیادی به‌عمل می‌آید‌. از الیاف آن برای یافتن پارچه ‌استفاده می‌شود‌. پارچه کتان برای البسه مخصوصاً در تابستان نوعی مناسب به‌شمار می‌رود‌.
کتان گیاهی است که از قدیم‌الایام شناخته شده و به‌کار می‌رفته است‌. حتی پرورش آن‌ در مصر در حدود پنج قرن قبل از میلاد مسیح معمول بوده است‌.
ترکیبات شیمیائی:
از دانه‌های کتان‌ در اثر فشار و بدون حرارت دادن روغنی به‌دست می‌آید که به روغن کتان (‌برای اینکه با روغن برزک اشتباه نشود) نامیده می‌شود‌‌.
خواص داروئی:
روغن تخم کتان علاوه بر داشتن Omega-۳ دارای ویتامین E نیز می‌باشد و حتی اگر به مقدار بیش از احتیاج (یک قاشق چایخوری در روز) مصرف شود عوارض جانبی نخواهد داشت.
خاصیت مهم دیگر روغن کتان اثر ضد تورم آن می‌باشد. میگرن‌های دردناک را شفا داده و عادات ماهانه دردناک را از بین می‌برد‌.
مطالعات جدید نشان داده است که روغن تخم کتان حتی می‌تواند مصونیت بدن را در مقابل بیماری‌ها بالا ببرد‌. استفاده از این روغن از سرطان جلوگیری می‌کند‌.
تخم کتان به‌علت داشتن موسیلاژ زیاد نرم‌کننده بسیار خوبی است و در رفع یبوست می‌توان از آن استفاده کرد‌. بدین منظور باید تخم کتان را روی زبان ریخت و با مقداری آب آن را بدون جویدن بلعید و یا می‌توان تخم کتان را در آب خیس کرده و صبح ناشتا خورد‌.
دم کرده تخم کتان نیز معجزه‌گر است‌. دم کرده آن علاج بیماری‌های مجاری ادرار‌، زخم معده و وروم روده‌، یبوست‌، ورم مثانه‌، سنگ کلیه‌، ‌سرفه‌، دردهای پریود و حتی مرض قند می‌باشد‌.
می‌توان تخم کتان را با مقادیر آب جوشانید و سپس جوشانده آن را در داخل وان حمام ریخت و در آن دراز کشید‌. خارش پوست را فوراً از بین می‌برد‌.
طرز استفاده:
روغن تخم کتان به‌نام Flax Seed Oil نامیده می‌شود و می‌توان آن را از فروشگاه‌های گیاهان داروئی و یا برخی از داروخانه‌ها خریادری کرد که البته در یخچال نگهداری شود و باید دقت کرد که تاریخ مصرف آن نگذشته باشد‌.
مضرات‌:
مضرات خاصی برای آن بیان نشده است‌.

روزنامه جوان